Igaz, elég szeszélyes az időjárás mostanában, de már érezhető, hogy közeledik a tavasz és a jó idő. Sokan ennek hatására jönnek rá, hogy ideje változtatni a szokásokon, bevezetni a rendszeres mozgást és ledobni pár felesleges kilót. De milyen mozgásformát érdemes választani egy kezdőnek? A futást vagy a súlyzós edzést érdemes inkább választani a fogyáshoz?
A futás előnyei és hátrányai
Valami oknál fogva a futás úgy terjedt el a köztudatban, mint egy könnyű, bárki számára végezhető mozgásforma. Pedig a futás egy nagyon nehéz mozgásforma! Ennek is úgy kellene működnie, mint az edzőteremben, hogy egy edző irányítja a futóedzést, és segít mindenben közben. Előnye, hogy a megfelelő ruházaton kívül semmi nem kell hozzá, valamint olcsóbb is, mint az edzőtermi edzés, hiszen nem kell költeni kondibérletre, ezért az egyik legolcsóbb sport lesz hobbi szinten. Szépen fejleszti a szívet és az érrendszert, valamint az alap állóképességet, ami csak úgy önmagában nem egy rossz dolog. Viszonylag könnyen lehet vele égetni a kalóriákat és azáltal elérni a kalóriadeficitet, ami a fogyáshoz kell.
De vajon megéri mindez úgy, hogy közben sajnos rengeteg negatívuma is van a futásnak, ha kezdőként állunk neki? Először is igenis egy technikailag nehezen elsajátítható mozgás. Látszólag csak pakolni kell a lábakat egymás után, kicsit magasabb frekvenciával, de nagyon sokan futnak sajnos borzalmas technikával. Ezzel nincs is baj, honnan is kéne tudnia egy amatőrnek, hogy mi lenne a megfelelő kivitelezés. Így persze azt érjük el, hogy szépen tönkretesszük az ízületeinket, különösképp a boka, térd és csípőízületet. De meg kell említeni a gerincet és a csigolyarendszert, ami nem igazán szereti a rendszeres, több százszor elszenvedett függőleges ütődéseket.
Ez egyértelműen a legsúlyosabb hátránya a futásnak, és ha a technika nem megfelelő, nagyon könnyen előidézhetők ezek a traumák, amik majd később akár súlyos mozgásszervi problémákat is okozhatnak.
A kivitelezéshez tartozik még a helyes vagy éppen helytelen levegővétel. Ha rosszkor rossz helyen vesszük a levegőt, az nagyon megkeserítheti a futásunkat és hamar abba kell majd hagyni az úgynevezett „beszorult a levegő” érzés miatt. Ami nagyon könnyen mellé csúszhat, az egy rosszul megválasztott cipő és/vagy talaj.
A nem megfelelő cipő, ami nem tartja a bokaízületet és nem képes megfelelően elnyelni az ütődéseket, valamint egy rossz talaj (pl.beton felület), garantáltan nagyon hamar jelentkező térdfájdalomhoz vezetnek.
Gyakran előforduló hiba a fokozatosság elvének nem betartása. Mivel sokan azt hiszik, hogy ez egy könnyű dolog egyből nekivágnak egy komolyabb tempónak és távnak, aminek az eredménye lehet egy jó kis kiégés vagy túledzés és persze még több ízületi probléma. Mindnek az eredménye ugyanaz lesz: nagyon hamar elmegy a kedvünk az egésztől és lehet, hogy soha nem kezdjük elölről a mozgást a rossz élmények miatt. Persze minden szervezet más és előfordul, hogy valaki egy életen át fut egy rossz technikával és semmi baja nem lesz tőle valaki pedig mindenre odafigyel és így is elszenvedi ezeket a problémákat. De a nagy számok nem ezt mutatják természetesen, ezek csak szélsőséges példák, amik mindig vannak.
A súlyzós edzés előnyei és hátrányai
A futással szemben a hátránya, hogy drágább, időigényesebb, nehezebb, fárasztóbb, több eszközt igényel. A futásnál felsoroltak persze itt is mind igazak lehetnek, mivel mindent lehet ész nélkül és nem megfelelően csinálni. Azt azért fontos kiemelni, hogy megfelelő szakmai segítség nélkül nagyobb buktató lehet, mint a futás. Mégiscsak ellenállásos edzésmódszerről van szó, ami nem veszélytelen ezért az elején mindenképp a szakmai segítség bevonása erősen ajánlott.
Nagy előnye a súlyzós sportoknak, hogy az izomzatunkat remekül tudjuk vele építeni, de az állóképesség fejlesztésére is alkalmas, hiszen nem attól lesz valami állóképességi edzés, hogy unalmas és hosszantartó, és csak ciklikus mozgással lehet elérni, mint pl. a futás, hanem attól, hogy mit mutat a pulzusmérő.
Erősíti a csontrendszert, ami az ízületeket is rendben tartja, egészségesebbek és erősebbek lesznek a mozgás aktív és passzív szervrendszerei.
A futással pont ellentétest hatást fejt ki az ízületekre és a csontokra, ha a józan ész keretein belül maradunk és csakis az egészségmegőrzés a cél. Ezt fontos kiemelni, mert ma már köztudott, hogy a teljesítményközpontú versenysport közel sem az egészségről szól. A gyakorlatok legtöbbször lassabbak, koncentráltabbak ezért okkal jobban lehet figyelni a mozgásra. Javítja a testtartást. Egy erős hátizom a megfelelő mellkasi izmok nyújtásával egy púpos hátat is nagyon szépen képes a helyére tenni. Felpörgeti az anyagcserét, felfokozza a zsírégetést és egy komoly súlyzós edzés után sok-sok órán keresztül tarthat még az úgynevezett utólagos zsírégető fázis. Fejleszti az idegrendszert, hiszen rengeteg finom mozgást kell elvégezni és a súlyok mozgatása önmagában nagy idegrendszeri fejlődést eredményez. Nem utolsó sorban jól fogsz tőle kinézni! Nem egy profi testépítő felépítésére kell gondolni ilyenkor, hanem egy esztétikus jó formára. Futással sajnos csak az úgynevezett „skinny fat” forma érhető el.
Minden új mozgásforma kipróbálásához ajánlott a szakmai segítség! Ezt rengetegszer elmondjuk egy-egy blog vagy cikk formájában. A futást is lehet nagyon is jól csinálni és a súlyzózást is el lehet rontani igen könnyen. Az egyik legjobb taktika a változatosság, ezért azt ajánljuk, hogy bátran variáld és keverd az edzéseidet, így nem is unod meg, és az idegrendszered is megköszöni!
- ez is érdekes lehet: Ma kezdődik a klasszikus keresztény böjti időszak – így hat a testedre és a lelkedre
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború